• KARABÜK ÜNİVERSİTESİ TEKNOLOJİ GELİŞTİRME BÖLGESİ

Karabük Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Bölgesi (TGB), 4691 sayılı Kanun’un ilgili hükümleri kapsamında Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca onaylanan Teknokent için Yönetici Şirket Kurulması için imza töreni düzenlendi.

KBÜ Teknokent Yönetici Anonim Şirketi kuruluşu imza törenine Vali Kemal Çeber, Karabük Belediye Başkanı Rafet Vergili, Karabük Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Refik Polat, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Mehmet Uzun,  TSO Başkanı Mehmet Mescier, KARDEMİR AŞ. Genel Müdürü Ercüment Ünal ve şirkette ortaklığı bulunan sanayi kuruluşu temsilcileri katıldı.

Teknokent'in işletilmesini ve güçlendirilmesini sağlayacak olan 5 milyon TL sermaye bedelli şirketin imza töreninde konuşan Vali Kemal Çeber, "Bizim her zaman söylediğimiz bir şey var; bizim sanayide olduğu gibi üniversitede de düzey atlamamız lazım. Teknokent'in bu sıçramayı gerçekleştireceğini inanıyorum. Karabük'te Teknokent'in kurulması çok güzel bir adım. Bu adımın atılmasında ve bu süreçte çalışan herkese çok teşekkür ediyorum. Bugün burada konuştuğumuz konuların bir kaç yıl sonra adım adım gerçekleştiğini göreceğiz. Buradan bizim mezunlarımızdan, hocalarımızdan ve dışarıdan gelenlerden birçok insanın patentler aldığına, çok önemli gelişmelere imza attığına hep beraber tanık olacağız. Ayrıca bugün kurulan bu şirketin KARDEMİR'e, ilimize ve ticaretimize çok faydası olacak." diye konuştu.

Üniversite ile sanayi arasında iş birliğinin güçlendirilmesi ve katma değeri yüksek ürünlere yönelik AR-GE çalışmalarının yapılabilmesine imkân sağlayacak olan Karabük Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Bölgesi (TGB), 4691 sayılı Kanun’un ilgili hükümleri kapsamında Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca onaylanan Teknokent’in AR-GE faaliyetinde bulunacak girişimcilere sağlayacağı avantajlar ise;

• Yazılım geliştirme ve Ar-Ge faaliyetlerinden elde edilen kazançlar 31 Aralık 2023 tarihine kadar gelir ve kurumlar vergisinden muaftır.

• TGB içinde üretilen uygulama yazılımlarının satışı 31 Aralık 2023 tarihine kadar KDV’den muaftır. Bunlara sistem yönetimi, veri yönetimi, iş uygulamaları, farklı iş sektörleri, internet, mobil telefonlar ve askeri komuta kontrol sistemlerinde kullanılan yazılımlar dahildir.

• Bölgede çalışan, Ar-Ge ve destek personelinin bu görevleri ile ilgili ücretleri 31 Aralık 2023 tarihine kadar her türlü vergiden müstesnadır.

• İşletmeler, bölgede başlatıp sonuçlandırdıkları Ar-Ge projeleri sonucu elde ettikleri teknolojik ürünün üretilmesi için gerekli yatırımı, yönetici şirketin uygun bulması ve Bakanlığın izin vermesi şartıyla bölge içerisinde yapabilirler.

• 12.2024 tarihine kadar beş yıl boyunca SGK primi işveren payının %50’si devlet tarafından karşılanmaktadır.”

Teknopark malzeme geliştirme, makine üretimi, otomasyon, yazılım vb. gibi alanlarda Ar-Ge çalışması yapmak isteyen girişimcilere hizmet sunacak.

Tören, imzaların atılması ve toplu fotoğraf çekilmesinin ardından son buldu.